Az egészséges hajhoz nélkülözhetetlen vitaminokról már írtunk korábban, most egy másik, főként a női olvasóink számára fontos területet érintenénk, a körmöket.
Körmeid állapota sokat elárul a teljes szervezeted egészségéről. Ahhoz, hogy erős, egészséges fényű körmeid legyenek elengedhetetlen minden a szervezet számára fontos tápanyag, akárcsak a hajadnál vagy bőrödnél.
Van azonban pár hatóanyag, amelynek kiemelt szerepe van és nem árt, ha nagyobb dózisban használjuk őket, amennyiben elégedetlen vagy körmeid szépségével.
A köröm vitaminjai közé sorolhatjuk a B-vitaminokat, vasat, cinket, magnéziumot, Omega-3 zsírsavat és a C-vitamint is. Cikkünkben részleteiben olvashatsz ezek hatásáról és hiánytüneteiről is.
Biotin (B7-vitamin)
Nem hiába hívják szépségvitaminnak is. Több kisebb kutatás is bizonyítja, hogy megfelelő mennyiségű bevitele segít égészségesen tartani körmeinket, de akár a töredezett körmök helyreállításához is hozzájárulhat.
Egy 35 emberen végzett tanulmány szerint a megfelelő mennyiségű biotin bevitele az esetek 63%-ban javította a résztvevők körmeinek állapotát. Fontos megemlíteni, hogy a hatás elérése érdekében több, mint fél éven keresztül napi 2,5 mg-ot kaptak a résztvevők.
Hatása abban rejlik, hogy elősegíti az egészséges sejtnövekedést és az aminosavak megfelelő anyagcseréjét, amelyek nélkülözhetetlen építőkövei körmeidnek.
A B7-vitamin hiánya viszonylag ritka, de mivel legkönnyebben állati eredetű ételekkel vihetjük be, ezért az ezeket kerülő diéták esetén kialakulhat e vitamin hiánya.
Amennyiben szeretnéd elkerülni a biotin hiányát és minden vágyad, hogy körmeid ragyogóak, egészségesek legyenek, akkor adj egy esélyt a HAVITA Collagen Complex készítményünknek, amely színezék- és adalékanyag-mentesen, természetes összetevőkkel járul hozzá csodás megjelenésedhez!
EGYÉB B-VITAMINOK
Ugyan a biotint már említettük, ami a B-komplex család egyik tagja, de nem szabad megfeledkezni többek között a B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, B12-vitaminokról sem.
A B12-vitamin fontos köröm vitamin, ugyanis szerepet játszik a vas felszívódásában és a vörösvérsejtek fejlődésében. A megfelelő vas- és a B12 bevitel is egyaránt szükséges az erős, egészséges körmök megőrzéséhez.
Hiányából eredően körömágyunk elveszítheti rózsaszínes árnyalatát és fakó, szinte kékes színbe csaphat át, valamint hosszanti barnás csíkok jelenhetnek meg körmeiden.
Mint már említettük az előző pontban, főként állati eredetű forrásokból juthatsz hozzá ezekhez a vitaminokhoz, de például a folsavat (B9-vitamin) hüvelyesek vagy olajos magvak segítségével is beviheted.
VAS
Ez az ásványi anyag adja a vörösvérsejtek alapját, amelyek az oxigén szállításáért felelősek testedben. Minden szerved, beleértve körmeid is, ezek segítségével jut hozzá az éltető oxigénhez, amely elengedhetetlen az egészséges működéshez, vagy magához a létezéshez.
A vashiány, vagy az így kialakult vérszegénység esetén először hosszanti fehér csíkok, esetleg repedések jelenhetnek meg körmeiden, de súlyosabb esetben elkezd homorú formát felvenni.
A vas ajánlott napi mennyisége 8-15 mg között van, ami állati eredetű ételekből szintén könnyebben pótolható, de hüvelyesek vagy olajos magvak ennek a tápanyagnak is forrásai lehetnek.
A C-vitamin vassal történő együttes szedése javíthatja annak felszívódását, így egyszerre érdemes megpróbálni bevinni ezeket.
C-VITAMIN
Az egyik legfontosabb köröm vitamin. Egyrészt, segíti a vas beépülését, másrészt a kollagén megfelelő termelődésében is nagy szerepet játszik. Ez egy fehérje mely legtöbb szövetednek vázát biztosítja, így alakot és erőt biztosít nekik. Ilyen szövetek alkotják körmeid mellett hajad és fogaid is.
Hiánya lassíthatja körmeid növekedési ütemét, valamint gyenge, töredező körmöket eredményezhet.
A nemzetközileg előírt mennyisége 60 mg, de ennél érdemes jóval nagyobb mennyiségben pótolni szervezeted számára és akár 500-1500 mg-ot is bevinni belőle. Mivel vízben oldódó vitaminról van szó, a felesleg könnyen távozni tud szervezetedből.
A közhiedelemmel ellentétben a legjobb forrása nem a narancs vagy más citrusfélék, hanem leginkább az olyan zöldségek, mint a paradicsom és a paprika. Egyes paprikafélék a narancsban lévő C-vitamin mennyiség akár dupláját is tartalmazzák.
További jótékony hatásait olvashatod a C-vitaminnak ezen a linken.
Magnézium
A magnézium egy olyan ásványi anyag, amely több mint 300, a szervezetedben lejátszódó folyamatban vesz részt. Ezek közül az egyik legfontosabb a fehérjeszintézis, ami a körmeid növekedéséhez is elengedhetetlen.
A körmökön megjelenő fehér elszíneződések a magnéziumhiány jelei lehetnek. A WHO kutatásai alapján, az USA-ban az emberek alig több, mint 50%-a fogyasztja el az ajánlott mennyiséget, de az Európai Unió területén sem sokkal jobb a helyzet.
Az ajánlott napi beviteli mennyisége 250-400 mg között van. A teljes kiőrlésű gabonák az egyik legjobb forrása a magnéziumnak, de szintén jók lehetnek egyes hüvelyesek és olajos magvak.

Magnéziumhiány tünetei
A magnéziumhiány tünetei az izomrángás és a fáradékonyság mellett lehetnek sokkal komolyabbak is. Magas vérnyomás, szívritmus zavar egyaránt előfordulhat.
Omega-3 zsírsav
A megfelelő mennyiségű Omega-3 bevitelével kölcsönözhetsz szép fényű, egészséges megjelenést körmeidnek, ugyanis hatékonyan segít hidratálásukban.
Továbbá a körömágy gyulladásának kialakulását is csökkenthetik, amelyek a körmeid tápanyagellátásért felelősek. Amennyiben nem egészségesek körömágyaid a tápanyagok hiányában körmeid könnyen szárazzá és töredezetté válhatnak.
Az ajánlott bevitele valahol 1 és 2 gramm között van, amelyet legkönnyebben olajos halak segítségével vihetsz be szervezetedbe. Ilyen például a lazac, makréla, pisztráng, szardínia vagy a tonhal. Ezek vezetik a listát, ha az Omega-3 tartalomról van szó. Növényi alapú étrend esetén chia mag, lenmag, szója vagy a dió lehet a legmegfelelőbb választás.
Cink
A sejtek növekedéséhez és osztódásához nélkülözhetetlen ásványi anyag. Mivel a körmök egy gyorsan növekvő és osztódó sejttípusból állnak (ezért is nő viszonylag gyorsan), ezért folyamatos cinkellátásra van szükségük a folyamatos növekedés fenntartásához.
A cink hiánya a körömlemezek elvékonyodását és fehér foltok megjelenését okozhatja, valamint, ha növekedése lelassul könnyen töredezetté vállhat.
A cink ajánlott napi bevitele 10 és 15 mg. Állati eredetű táplálékok közül a marhahús, halak és tojás gazdag cinkforrások, míg a növényi étrendet követők támaszkodhatnak a szója, bab, dió vagy más olajok magvak tápanyagtartalmára.
Összegzés a köröm vitaminjairól
Elmondható tehát, hogy körmeink elég jó indikátorai bizonyos tápanyagok hiányának. Érdemes figyelni jelzéseikre.
A legtöbb vitamin és ásványi anyag, ugyan bevihető kiegyensúlyozott és változatos étrend esetén, de mint olvashattad ehhez elég széles spektrumú táplálkozás szükséges. Ez a felgyorsult életünkben egyre nehezebb és a megnövekedett stressz még inkább megviseli szervezetünket.
A megfelelő multivitamin kiválasztása segíthet folyamatosan ellátni szervezetedet a nélkülözhetetlen tápanyagokkal. A HAVITA Healt&Beauty szépségvitamin kifejezetten a haj-, bőr- és köröm egészségesen tartására lett kifejlesztve, amellett, hogy minden szükséges vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet biztosít számodra.