Mindig a legrosszabbkor tör ránk, amíg velünk van megkeseríti az életünket és soha nem tudjuk mikor távozik. Akár egy kevésbé kedvelt rokon vagy egy nem kívánatos szomszéd látogatása, a hasmenés is kellemetlenné teheti mindennapjainkat.
Szerte a világon minden ember átesett már rajta. A hátterében számos betegség állhat, így a tünetek is szerteágazóak lehetnek, nem beszélve a különféle otthoni és orvosok által előírt kezelési módszerekről. Cikkünkben mindent megtudhatsz a hasmenésről, így érdemes velünk tartanod, hogy a jövőben már felkészülten várd a kellemetlen vendéget.
Mi a hasmenés?
A hasmenés egy olyan gyomor- és bélrendszeri probléma, amely során a széklet gyakrabban jelentkezik az átlagnál, állaga pedig hígabb a megszokottnál. A szakirodalom szerint a jelenség akkor következik be, amikor a belek mozgása felgyorsul, a vastagbél pedig nem képes felszívni a vizet a székletből. Ennek eredményeképpen a folyadék és az elektrolitok, mint például a nátrium, kálium gyorsabban kiürülnek a szervezetből, melynek folyományaként kiszáradás és gyengeség, súlyosabb esetben izomgörcsök, valamint szívritmuszavar is felléphet.
A hasmenés okai
Számos betegség, rendellenesség állhat a háttérben, melyeket fontos mielőbb megérteni és diagnosztizálni a gyors és pontos kezelés érdekében. Nézzük milyen esetekben tapasztalhatunk hasmenést:
Fertőzések
Vírusos fertőzések
-
- Rotavírus: Leginkább az 5 év alatti kisgyermekek körében fordul elő, amely a 6-24 hónapos korosztály esetében okozhat súlyosabb, hasmenéssel és hányással járó tüneteket.
-
- Norovírus (calicivírus egy csoportja): A leggyakoribb gasztroenteritisz (gyomor- és bélgyulladás), amely gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt előfordulhat.
-
- Adenovírus: Elsősorban légúti megbetegedésekért felelős vírusok, melyeknek több típusa is okozhat hasmenést a szervezetbe jutva, különösen gyermekek esetében.
Bakteriális fertőzések
-
- E. coli: Leginkább a szennyezett ételekkel vagy vízzel jut az emberi szervezetbe és okoz súlyos hasmenéses tüneteket.
-
- Salmonella: Világszerte okoz élelmiszer-mérgezéseket. Csak az USA-ban évente több, mint 1 millió esetet rögzítenek. Terjedésének oka legfőképp a nyers vagy nem megfelelően hőkezelt élelmiszerek.
-
- Campylobacter: Szintén a nyers vagy nem kellőképpen megfőzött étel az oka. Ebben az esetben viszont a terjesztő közeg leginkább a csirkehús, ugyanis a szárnyasok bélrendszerében megtalálható ez a baktérium.
-
- Shigella: A bakteriális eredetű hasmenések egyik vezető kórokozója szerte a világon. Szennyezett étellel, vízzel juthat az emberi szervezetbe.
A felsorolt bakteriális fertőzések felelősek leginkább az élelmiszer-mérgezésekért. Ezen felül a Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Clostridium perfringens és a Vibrio is okozhat hányással, hasmenéssel, lázzal, görcsökkel és gyengeséggel járó tüneteket.
Parazita okozta fertőzések
-
- Giardia lamblia: Epeféregként is ismert, amely a giardiázis nevezetű fertőzésért okolható, leginkább a trópusi országokban. Széklettel vagy szennyvízzel keveredett édesvizekben található meg, de elenyésző esetekben az ivóvízhálózatba is bekerülhet. Elsősorban gyermekeknél okoz tüneteket.
-
- Entamoeba histolytica: Szintén a trópusi országokra jellemző, ahol a nem megfelelő higiénia, és a szennyezett élelmiszerek által terjed.
Gyógyszerek
-
- Antibiotikumok, gyulladáscsökkentők, egyes vérnyomás-szabályzók, valamint kemoterápiás gyógyszerek is okozhatnak hasmenést.
Ételintolerancia
-
- Laktózintolerancia: Emésztési zavar, amelynek során a szervezet nem képes lebontani a tejcukrot.
-
- Cöliákia: Autoimmun betegség, amelyet glutén- vagy lisztérzékenységként ismerünk. Következménye lehet a bélrendszer gyulladása, melynek tünetei közé tartozik cikkünk témája.
-
- FODMAP-intolerancia: Mozaikszó, amely egyes szénhidrátok emésztési problémáit takarja és puffadással, hasmenéssel, illetve székrekedéssel járhat.
Gyulladásos bélbetegségek
-
- Crohn-betegség: Autoimmun eredetű gyulladásos betegség, amely véres hasmenéssel és hasi fájdalmakkal jár együtt.
-
- Colitis ulcerosa: Fekélyes vastagbélgyulladás, amely felboríthatja a teljes emésztőrendszer működését.
Irritábilis bél szindróma (IBS)
-
- A bél működésének funkcionális zavara, látható sérülés vagy gyulladások nélkül.
Műtétek és orvosi beavatkozások
-
- Bélműtétek, gyomor-bypass vagy epehólyag eltávolítása után is tapasztalhatunk hasonló tüneteket.
Egyéb okok
-
- Alkohol vagy kávé túlzott fogyasztása: Ezek az italok irritálhatják az emésztőrendszert.
-
- Édesítőszerek: A mannol vagy a szorbit rendelkezhet hashajtó hatással.
-
- Túlzott gyümölcsfogyasztás: A csonthéjas termések, mint például a sárgabarack vagy a szilva megterhelhetik az emésztőrendszert.
-
- Fűszeres, zsíros ételek: Irritáló hatással lehetnek a belekre.
-
- Mérgezés: A szervezetbe kerülve a vegyszerek vagy nehézfémek okozhatnak gyakori és híg székletet.
-
- Radioterápia: A has vagy a medence területét érintő sugárkezelés.
-
- Stressz és szorongás: A feszült idegállapot is kihatással lehet emésztésünkre.
-
- Pre- és probiotikumok: Túlzott vagy nem megfelelő adagolásuk is eredményezhet gyomorproblémákat.
-
- Utazási hasmenés: Abban az esetben fordulhat elő, amikor olyan országokba utazunk, ahol kevésbé figyelnek a higiéniára, vagy teljesen eltérő az étkezési kultúra, amelyhez emésztőrendszerünk nincs hozzászokva.
A hasmenés tünetei és diagnózisa
A hasmenés maga is egy betegség vagy egészségügyi állapot kísérő kórisméje, de már önmagában is rendelkezik a folyamatot megelőző jelekkel. Nézzük melyek lehetnek azok:
Tünetek
-
- A megszokottnál hígabb és sűrűbb székletürítés: Amennyiben valakinek egy nap alatt 3 vagy annál több alkalommal van folyékony széklete, akkor beszélhetünk hasmenésről.
-
- Hasi fájdalom: Görcsök, puffadás, diszkomfortérzet is jelentkezhet a hastájékon.
-
- Hirtelen fellépő székletürítési inger: A tipikus “derült égből villámcsapás” érzés, majd rohanás a mellékhelyiségbe.
-
- Véres széklet: Ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, ugyanis akár fertőzés, de akár daganatos betegség is állhat a háttérben.
-
- Láz, hőemelkedés: Abban az esetben, ha bakteriális vagy vírusos eredetű betegség áll a háttérben, a test hőjének emelkedése is kísérő tünet lehet.
-
- Nyelési nehézség: Súlyosabb esetekben, hányás és kiszáradás közeli állapot kíséretében általános gyengeség és nyelési nehézség is felléphet.
Diagnózis
-
- A beteg pontos kikérdezése: Az orvos részletesen érdeklődik a páciens jelenlegi állapotáról, tüneteinek kezdetéről, annak gyakoriságáról, valamint egyéb, a betegségéhez kapcsolódó információkról.
-
- Fizikai vizsgálat: A beteg kivizsgálása a látás, hallás, tapintás érzékszerveivel a hasi és a szükséges egyéb testtájékokon.
-
- Laborvizsgálat: Vér- és székletminta vétele válhat is esedékessé válhat az esetleges fertőzés feltérképezésének érdekében.
-
- Képalkotó diagnosztika: Krónikus hasmenés esetén, akár hasi ultrahang vagy CT vizsgálat is szükséges lehet.
A pontos diagnózis meghatározása után az orvos megállapítja a hasmenés okát, majd gyógyszeres vagy egyéb kezeléseket javasol. Amennyiben akut, azaz két hétnél nem tovább tartó a hasmenés, akkor gyors lefolyású fertőzés vagy egyszerű gyomorrontás is állhat a háttérben, így elég lehet egy személyre szabott diéta és vény nélküli gyógyszerek. Krónikus, azaz legalább 4 hete fennálló panaszok esetén a tünetek okozója komolyabb betegség is lehet, így gyógyszeres terápiára lehet szükség.
A hasmenés kezelése
Hatalmas terhet jelent a szervezetnek egy hasmenéssel, esetleg hányással is járó betegség. A kelleténél gyorsabban távozó ételekből és italokból nem tudnak kellően felszívódni a tápanyagok, ennek következtében szervezetünk legyengülhet, akár ki is száradhatunk. Ezért fontos, hogy minél hamarabb pótoljuk a fontos vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb nélkülözhetetlen elemeket. Nézzük, hogyan és milyen formában tegyük ezt:
Otthon is alkalmazható kezelés, diéta
-
- Bőséges folyadék és elektrolit pótlás: Az első és legfontosabb lépés a hidratáltság fenntartása vagy éppen visszaállítása. A tiszta víz is elegendő lehet, azonban az olyan ásványi anyagok szervezetbe juttatásához, mint például magnézium, kálium vagy nátrium, jól alkalmazhatóak különféle gyümölcslevek, elektrolit italok (például minőségi sportitalok).
-
- BRAT-diéta: Angol mozaikszó, amely sorrendben a következő ételeket tartalmazza: banán, rizs, alma (reszelt alma vagy almaszósz), pirítós. A diéta alapja, hogy ezek az összetevők kevésbé irritálhatják a gyomrot és segíthetnek a széklet szilárdabbá tételében. A banán és az alma akár önmagában is alkalmazható hasmenés ellen, ugyanis pektin tartalmuknak köszönhetően csillapíthatják a panaszokat.
-
- Sós keksz: Könnyen emészthető, sót tartalmaz, valamint alacsony a rosttartalma, így enyhítheti a tüneteket, pótolja az elektrolitokat.
-
- Nyugtató teák: A kamilla vagy a menta tea nyugtatja a gyomrot és a beleket.
-
- Probiotikum: Segíthet helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, különösen, ha fertőzés vagy antibiotikumos kezelés okozza a problémát.
-
- Kerülendő ételek és italok: A betegség megszűnéséig mellőzendőek a zsíros, csípős, magas rosttartalmú ételek. Kerülni kell a tejtermékeket, a koffeint, alkoholt, valamint az édesítőszereket.
Orvosi kezelések
-
- Gyógyszerek: Bizonyos esetekben az orvos gyógyhatású készítményeket ajánlhat, vagy felírhat gyógyszereket. Ezek egyike lehet például a loperamid tartalmú orvosság, mint például az Imodium vagy a Lopedium, amelyek lassítják a bélmozgást. Fertőzéses eredetű hasmenés során pedig antibiotikumot javasolhat.
-
- Orvosi, kórházi ellátás: Súlyos és tartós hasmenés esetén szakszerű ellátásra lehet szükség a kiszáradás és egyéb tünetek megszüntetésére.
-
- Alapbetegség kezelése: Abban az esetben, ha a panaszok hosszú ideje fennállnak, minél hamarabb kezelni kell a háttérben megbúvó kórt, mint például a gyulladásos rendellenességeket, vagy a Crohn betegséget. Amennyiben a betegséggel sikerül megküzdeni vagy megfelelően kordában tartani, a jellemző tünetek is alábbhagynak, vagy teljesen elmúlnak.
Fontos megjegyezni, hogy, amennyiben a panaszok nem múlnak, a súlyosabb szövődmények elkerülésének érdekében mindig forduljunk orvoshoz és csak az ő ajánlásával, utasításával kezdjünk bele akár a házi diétába, akár a gyógyszeres kezelésbe!
A hasmenés megelőzése
Kétféle módon is megelőzhetjük szervezetünk egyik leggyötrőbb betegségét. Egyrészt azzal, hogy figyelünk a higiéniára és igyekszünk környezetünket, élelmiszereinket a lehető legnagyobb tisztaságban tartani. Másrészt pedig azzal, hogy megerősítjük szervezetünket, felkészítjük gyomor- és bélrendszerünket az esetleges kórokozókra.
Tiszta környezet, tiszta élelmiszerek
-
- Rendszeres kézmosás: Az természetes, hogy WC használat után és étkezés előtt kezet mosunk, de, ha tehetjük naponta többször ismételjük meg, mert használati tárgyaink, mint például a mobiltelefon, távirányító, kilincsek is hemzsegnek a baktériumoktól.
-
- Friss élelmiszerek: Mindig ellenőrzött forrásból származó ételeket, italokat fogyasszunk és a lejárati időre is mindig figyeljünk.
-
- Tiszta ivóvíz: Sajnos sok helyen már fogyasztásra alkalmatlan a csapvíz, így érdemes mindig kristálytiszta, minőségi ásványvizet fogyasztani.
Egészséges táplálkozás, egészséges szervezet
-
- Hidratáltság: Amennyiben folyamatosan, elegendő vizet fogyasztunk, amely hidratálja és elektrolitokkal tölti fel szervezetünket, akkor egy esetleges hasmenést is könnyebben átvészelünk, kevésbé érezzük annak negatív hatásait.
-
- Rostdús, változatos táplálkozás: Fontos a rendszeres zöldség, gyümölcs, hüvelyesek és teljes kiörlésű gabona fogyasztása, ugyanis ezek rostban gazdag élelmiszerek. Minél változatosabb táplálkozásunk, annál több hasznos tápanyagot viszünk be szervezetünkbe. Ez pedig kifejezetten fontos az emésztőrendszer egészségének megőrzésében, a székrekedés és a hasmenés megelőzésében.
-
-
- Kálium: Segíti a szervezet víz- és elektrolit-háztartásának szabályozását. Burgonya, spenót, narancs és banán kiváló forrásai a káliumnak.
-
-
-
- Magnézium: Fontos szerepet játszik az izomösszehúzódásban, így a normál bélmozgás fenntartásában is. Zöld leveles zöldségek, diófélék és magvak nagy mennyiségben tartalmaznak magnéziumot.
-
-
-
- C-vitamin: Erős antioxidáns, amely erősíti az immunrendszert, így az emésztőrendszer egészségéhez is hozzájárul. Paprika, citrusfélék és az eper is kiváló c-vitamin források.
-
-
- Testmozgás: Az aktív életmód serkenti az emésztőrendszer működését és enyhítheti az emésztési problémákat. Ezen felül erősíti az immunrendszert, ami segíthet a fertőzések elleni küzdelemben. Már heti 3-4, 20-30 perces séta is elegendő lehet.
-
- Stresszcsökkentés: A folyamatos feszültség hozzájárul a gyorsabb bélmozgáshoz, az pedig a hasmenéshez. Az előbb említett aktív életmód, napi 10 perc meditáció, alkalmanként 1-1 masszázs vagy bármi, ami kikapcsolja az agyunkat, hozzájárul a nyugodtabb élethez, erősebb immunrendszerhez, ezáltal pedig az egészségesebb gyomor- és bélrendszerhez.
Záró gondolatok
Mint az kiderült a sokszor csak gyomorrontásnak vagy “hányás-hasmenés” vírusnak gondolt betegségek hátterében komolyabb probléma is állhat, így jó, ha mindig komolyan vesszük a tüneteket. Természetesen nem szükséges az első hígabb széklet után a sürgősségire rohanni, szerencsére több esetben az otthoni gyógymódok elegendőek lehetnek. Azonban a hosszabb ideje fennálló, már krónikusnak mondható hasmenéssel érdemes kezelőorvost és gasztroenterológust felkeresni.
A legfontosabb viszont, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk elkerülni a betegségeket. Kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres mozgással és megfelelő higiéniával olyan védelmi falat húzhatunk emésztőrendszerünk köré, amelyen csak nehezen tudnak áthatolni a fertőzések. Ne feledjük a betegség megelőzése mindig egyszerűbb, mint a betegség kezelése.
Amennyiben szeretnéd megerősíteni szervezeted és könnyebben felvenni a harcot az esetleges fertőzésekkel, amelyek a hasmenés okozói lehetnek, próbáld ki komplex multivitamin készítményeinket. Ezek tartalmazzák a számodra szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, ezáltal fokozva immunrendszered működését, természetes védekezőképességedet!