Mi a hosszú élet titka? Hogyan lehet sokáig, egészségben élni? Bizonyára téged is foglakoztatnak ezek a kérdések, most ezzel a cikkel egy lépéssel közelebb kerülünk a megválaszolásához.
Nem titok, hogy mindenki vágyik a hosszú életre, ami azonban mit sem ér egészség nélkül. A hosszú léttel megáldott idősektől gyakran kérdezik, “Mi a napi rutinjuk, mit kell tenni, hogy ilyen soká élhessen az ember?”.
Mi a hosszú élet titka?
A kérdés hosszú ideje foglalkoztatja az amerikai tudományos életet is. A kutatások során arra jutottak, hogy a hosszú élet titka nem más – a szerencsés genetikai állomány mellett – , mint a megfelelő tápanyag bevitel.
A kutatók tanulmányaik során 41 kulcsfontosságú tápanyagot találtak, amik révén hosszabb és egészségesebb életünk lehet.
Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia értekezése szerint a lakosság jelentős része nem jut hozzá azokhoz a tápanyagokhoz amik révén meghosszabbíthatnák az életüket és egészségesebben élhetnék le azt.
Egy, a területen végzett kutatása az amerikai Oaklandi Gyermek Kórház kutatójának rávilágított, hogy 41 kulcsfontosságú tápanyagra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy hosszú élete lehessen bárkinek is.
Hogy mik a hosszú élet titkát jelentő 41 tápanyag?
41 tápanyag amivel megnövelheted az életed hosszát és minőségét
Az azonosított tápanyagok között 14 vitamin található, amit már korábban is ismert a tudomány. A vitaminok mellett azonosítottak 16 ásványianyagot, valamint 11 egyéb olyan vegyületet, ami jelenleg még nem számít vitaminnak, de a kutatást végző orvos szerint mielőbb meg kellene kapniuk a vitamin besorolást, hogy a lehető legtöbb emberhez jussanak el.
Vitaminok
- A-vitamin
- B1-vitamin
- B2-vitamin
- B6-vitamin
- B12-vitamin
- C-vitamin
- D-vitamin
- E-vitamin
- K-vitamin
- Biotin
- Kolin
- Folsav
- Niacin
- Pantoténsav
Ásványi anyagok
- Kalcium
- Klór
- Króm
- Kobalt
- Réz
- Jód
- Vas
- Magnézium
- Mangán
- Molibdén
- Foszfor
- Nátrium
- Kálium
- Szelén
- Kén
- Cink
A kutató a 11 nélkülözhetetlen egyéb vegyület közé sorolta egyebek meleltt az Omega-3 zsírsavat, ginkgo bilobát és kollagént.
Az test a rövidtávú túlélésre összpontosít
Az ideológia ami a hosszú életet biztosító vitaminok mögött áll, szintén a kutató nevéhez fűződik. Megállapította, hogy a test úgy gazdálkodik a vitaminokkal és tápanyagokkal, hogy azok a lehető legjobban támogassák a rövidtávú életbenmaradást.
Példaként hozza fel erre a kutató azt, amikor a test vitaminhiány esetén azért, hogy biztosítsa a fennmaradást más, kevéssé fontos szervektől von el tápanyagot és csoportosít át a létfontosságú szervekhez annak érdekében, hogy rövidtávon tovább tudjon működni. Vagyis, a test beáldozza a hosszú életet a rövidtávú boldogulásért. A test ilyen helyzetekben kevesebb energiát fordít például a DNS újratermelésére, ami egyenes út az öregedés felgyorsulásához.
Hosszútávon még a minimális tápanyaghiány is arra készteti a testet, hogy a hosszútávú működést áldozza be a pillanatnyi boldogulásért.
Nincs cipő, ami minden lábra jó lenne
Nincs olyan vitamin készítmény ami minden igényt egyenlően kielégítene, ezért lehetőség szerint törekedni kell arra, hogy a táplálkozásunkkal bevigyük a kellő mennyiségű vitamint és ne szoruljunk táplálékkiegészítőkre.
Az emberek túlnyomó része, 80-90%-a nem kellően tudatos ezen a téren, ezért nincs tisztában vele, hogy az életviteléből adódóan milyen vitmainokra és tápanyagokra van szüksége. (IDE kattintva megtudhatod, hogy Neked mire van szükséged)
Egy az Amerikai Táplálkozási Kollégium által publikált tanulmány megállapítása szerinte az amerikai lakosság túlnyomó része a táplálkozási szokásaikat alapul véve az előírt átlagos tápanyagbevitelnek csak a töredékét viszi be a szervezetébe.
Mivel minden ember biokémiai szükségletei eltérőek, ezért a kutatást vezető Dr. Kreutzer szerint törekedni kell arra, hogy a számunkra megfelelő mennyiségű és összetételű vitaminkészítménnyel egészítsük ki a táplálkozásunkat.
Összegzés
Összességében a kérdésre, hogy Mi a hosszú élet titka a válasz egyszerűbb mint gondolnűnk. A Szent Grál nem más, mint a rengetegszer hangoztatott vitaminbevitel. A vitaminok adják a szervezetünk biztonságos és kiegyensúlyozott működésének alapját. Kutatások rámutattak, hogy a nem megfelelő tápanyagbevitel a testet arra sarkallja, hogy beáldozza a hosszú élet lehetőségét a pillanatnyi egyensúly fenntartásáért.
A megfelelő táplálkozás mellett érdemes multivitaminokat szedni, azonban nincs olyan vitamin ami mindenkinek egyformán jó lenne, ezért célszerű a saját igényeinket felmérni és annak megfelelően viatmint választani.