A megfelelő terhesvitamin kiválasztása sok fejtörést okozhat azoknak, akik nem tudják, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni. Az alábbi cikkünkből megtudhatod, hogy mit érdemes szem előtt tartani a terhesvitamin kiválasztásakor.
Hogyan válassz terhességi vitamint?
Ebből a cikkből megtudhatod, hogyan válassz terhes vitamint, mire érdemes odafigyelned a terhességi vitaminok terén és milyen vitaminokra van szükséged a terhességed alatt.
Érdemes szedni terhesvitaminokat?
A reggeli rosszullétek, hirtelen rádtörő sóvárgás és véletlenszerű undorok között nem mindig könnyű odafigyelni arra, hogy megfelelő tápanyagokhoz juss a terhesség alatt. Még ha egy kiegyensúlyozott diétát folytatsz is, előfordulhat, hogy számos esszenciális vitaminból nem viszel be elegendőt a szervezetedbe.
Ezért javasolt a terhesség alatt megfelelő terhesvitaminokat, terhességi vitaminokat szedned. Egyszerű megoldás a vitamin pótlására a várandósságod alatt és nem csak a te egészségedhez, de a magzat fejlődéséhez is nagyban hozzájárulnak.
Jó, ha tudod!
Ugyan a terhesvitaminok segítenek betölteni az étrend hiányosságait, de nem jelentenek egyenes utat az emberfeletti egészséghez!
Fontos, hogy minden esetben alaposan tanulmányozza a készítmények összetételét és próbálja egyensúlyba hozni a vitaminok és ásványi anyagok bevitelét egy jó összeállított, tápanyagokban gazdag étrenddel!
Mikor kezdjek el terhességi vitamint szedni?
A legjobb, ha még a fogantatás előtt elkezded szedni. A terhességi vitaminokban lévő folsav a fogantatás előtt szedve jelentősen csökkenti a különféle, idegrendszert érintő születési rendellenességek kialakulásának kockázatát.
Kevesen tudják, de a Q10-koenzim is pozitív hatással van mind a nők, mind a férfiak termékenységére. Mivel előállítása fokozatosan csökken a kor előrehaladtával, így érdemes lehet pótolni azt. Erről még többet olvashatsz ezen a linken!
Megfelelő alternatíva lehet a HAVITA Health & Beauty nőknek kifejlesztve, ami az alapvető szükséges vitaminok és ásványi anyagokon felül biztosít nagyobb dózist a legfontosabb összetevőkből, így egészséged megőrzése mellett hajad, bőröd és körmeid is extra tápanyagokhoz jutnak.
Hogyan válaszd ki a megfelelő terhesvitamint?
Ha veszélyeztetett terhes vagy, vagy van valamilyen veleszületett betegséged, akkor az orvosod fog javasolni egy megfelelő készítményt a számodra. Más esetben a boltban, webáruházakban beszerezhető vitaminok közül nyugodtan választhatsz.
Szükségletek az 1. trimeszterben
A folsav a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében. Emellett a B3-, B5-, B6, B12- és C-vitamin, valamint a magnézium hozzájárulnak a fáradtságérzet csökkentéséhez.
Szükségletek az 2. trimeszterben
A 13. héttől indul a 2. trimeszter. Ekkor fejlődnek a magzat szervei és megindul az intenzív növekedés időszaka. Ilyenkor a megfelelő mennyiségű DHA és folsav bevitele kiemelten fontos a normális agyműködés fenntartásához.
Szükségletek az 3. trimeszterben
A 28. héttől egészen a születésig tart ez az időszak. Az immunrendszer normál működéséhez fontos szerepe van az A-, B6-, B12-, C- és D-vitaminnak, valamint a folsavnak és a cinknek is.
Szükségletek a szoptatás alatt
A szoptatás során a csecsemő elsődleges tápanyag-forrása még mindig az édesanyja szervezete, így elengedhetetlen a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás és folyamatos vitamin- és ásványi anyag ellátás.
Mindenképp ügyelj arra, hogy az általad választott terhességi vitamin tartalmazzon:
- Folsavat
- Vasat
- Kalciumot
- D-, C-, A-, E-vitamint
- Cinket
- Rezet
- B-12 vitamint
- Magnéziumot
A legtöbb terhes nő nem visz be elég kolint a szervezetébe ezért fontos, hogy a terhesség alatt kolinban gazdag ételeket (például tojássárgáját) fogyasszon, vagy olyan táplálék kiegészítőt válasszon, amiben megtalálható ez az esszenciális tápanyag. 1
A kolin fontos az egészséged szempontjából de ami még fontosabb, elengedhetetlen tápanyag a magzati agy fejlődéséhez és a placenta helyes működéséhez.
Egyes táplálékkiegészítők DHA-t is tartalmaznak, ami fontos a baba agyszövetének növekedése és működése szempontjából – különösen a harmadik trimeszterben.
Ha a multivitaminod nem tartalmaz DHA-t, akkor kérd meg az orvosodat, hogy ajánljon DHA pótlására megfelelő készítményt.