A jód, vagy más néven jodid, egy ásványi anyag, amely a természetben is nagy mennyiségben fellelhető. Elsősorban a talajban vagy az óceán vizeiben található meg. Sok növényi alapú élelmiszerben is megtalálható, illetve találkozhatsz vele jódozott só formájában is.
A szervezet számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű jód. Szükség van rá például a hormonháztartás megfelelő működéséhez, a magzat normális ütemű fejlődéséhez, stb.
A jódhiány mellett a túladagolása is veszélyes lehet. Nagy mennyiségű kiegészítése előtt mindenképpen érdemes konzultálni a háziorvossal.
Amennyiben szeretnéd tudni a jód hatásait, lehetséges mellékhatásait, esetleg érdekel mennyi a jód ajánlott napi bevitele, valamint hogy miben van jód, akkor olvasd tovább cikkünket!
Jód hatásai és előnyei
A jód is egy elengedhetetlen ásványi anyag a szervezet számára. Különösen a terhesség alatt fontos a megfelelő szinten tartása, mert a magzat fejlődése során rendkívül érzékeny a szintjére. A megfelelő adagolása még az élet későbbi szakaszaira is jótékony hatással lehet.
Az alábbi lista tartalmazza a jód megfelelő használatának legfontosabb előnyeit.
1. Pajzsmirigy működésének segítése
A pajzsmirigy a nyak elülső részének tövében található, amely segít a hormontermelés szabályozásában. Ezek a hormonok szabályozzák az anyagcserét, szív egészségét és még sok minden mást is. A jód létfontosságú szerepet játszik a pajzsmirigy egészséges működésében.
Ahhoz, hogy ezeknek a hormonoknak a termelése megfelelő legyen a pajzsmirigy jódot vesz fel. Enélkül a termelés csökkenhet, súlyosabb esetben le is állhat. Ezt az állapotot nevezzük pajzsmirigy alulműködésnek.
Viszont a túl sok jód is negatív hatással lehet a pajzsmirigy működésére.
2. Golyva kockázatának csökkentése
A golyva a megnagyobbodott pajzsmirigy. Ez megtörténhet a pajzsmirigy túl- és alulműködésének következtében is.
A nem rákos csomók (például ciszták) is okozhatják a pajzsmirigy megnagyobbodását.
A leggyakoribb oka a golyva kialakulásának a jód hiánya a szervezetben. Ez az állapot szerencsére könnyen megfordítható a megfelelő mennyiségű pótlásával.
3. Pajzsmirigy túlműködésének kezelése
Ugyan pont a túlzott jód fogyasztás az, ami a pajzsmirigy felülműködését kiválthatja, létezik egy úgynevezett speciális jód (radioaktív jód), ami ennek kezelésére szolgál.
Ez az orvos által felírható gyógyszer a felesleges pajzsmirigysejtek elpusztítására szolgál, ezáltal tudja csökkenteni a megnövekedett hormontermelést. A megfelelő dózis megállapítása rendkívül fontos, hogy tényleg csak annyi sejt legyen elpusztítva, ami az optimális működés eléréséhez kell. Ezért is ezt a módszert csak a legvégsőbb esetekben használják.
4. Pajzsmirigyrák kezelése
Az előző pontban említett radiojód lehetséges módja lehet a rák kezelésének is.
A szájon át használt radiojód a pajzsmirigy sejtek pusztítása közben a rákos sejtek eltávolítását is végzi. Általában műtét után használják a lehetségesen bent maradt rákos sejtek kiirtására.
Az American Cancer Society forrása szerint ez a kezelés jelentősen javítja a pajzsmirigyrákos betegek túlélési esélyeit.
5. Magzat fejlődésének elősegítése
A terhesség alatt az átlagosnál több jódra van szüksége a szervezetnek. Ennek oka, hogy a magzat agyának fejlődése többlet jódot igényel az anya szervezetéből. Több forrás bizonyítja, hogy a jódhiányos állapotban kifejlődött magzatok a későbbiekben nagyobb valószínűséggel értek el alacsonyabb IQ hányadost és más kognitív képességek elsajátítása is lassult.
Az ajánlott napi jódbevitel terhesség alatt 250 µg körül alakul, míg nem terhes felnőttek esetén 200 µg is elegendő lehet. Várandósság esetén mindenképpen érdemes konzultálni a kezelőorvossal a jódpótlás lehetőségei kapcsán.
Szoptatás alatt további emelésre van szükség és ilyenkor az ajánlott napi adag 300 µg-ra emelkedik. Az így felvett többlet az anyatejjel kerül a gyermek szervezetébe. A csecsemők igénye 100-110 µg naponta és 6 hónapos korukig különösen fontos az agy megfelelő ütemű fejlődéséhez.
6. Optimális születési súly elősegítése
Az agy fejlődése mellett a terhesség alatti jódbevitel az egészséges születési súllyal is összefüggésben van. Egy kutatás, melyet várandós nőkön végeztek, kimutatta, hogy a napi 400 µg jód 6-8 héten keresztül jótékony hatással volt az újszülöttek súlyára.
7. Emlőbetegségek kezelése
A megfelelő jód-kiegészítő használata segíthet a fibrocisztás emlőbetegségek kezelésében. Ez a nem-rákos betegség legtöbbször a fiatal-középkorú nőket érinti és fájdalmas mellcsomók megjelenésével jár.
Természetesen kizárólag orvosi utasításra szabad ebben az esetben hagyatkozni. Ellenkező esetben könnyen félrekezelhetjük magunkat és a jódmérgezés mellékhatásainak kockázata is fennállhat.
8. Fertőzések kezelése
A jód folyékony formában helyileg alkalmazható fertőzésék kezelésére és megelőzésére is. Hatását úgy fejti ki, hogy elpusztítja a baktériumokat a sebek környékén.
Ez a módszer nem alkalmazható csecsemőknél, mélyebb vágásoknál, állati eredetű- vagy égési sérülések esetén. Minden esetben kövesd a csomagoláson feltüntetett használati utasítást.
A jódhiány tünetei
A jódhiány biztos megállapításához vizeletvizsgálatra van szükség. Az alacsony jódszint jelei elsősorban a pajzsmirigy nem megfelelő működésének tüneteivel állnak összefüggésben:
- golyva kialakulása
- pajzsmirigy érzékeny tapintása
- légzési nehézségek (különösen fekve)
- nyelési nehézség
- hajhullás
- fáradtság, depresszió
- túlzott hidegérzet
- súlyingadozás
Mennyi jódra van szükségem?
A legtöbb ajánlás szerint a jód napi adagja ideális esetben 150 és 250 µg között alakul. Fontos a szervezet folyamatos ellátása, hogy jótékony hatásait stabilan ki tudja fejteni.
Terhesség esetén napi 250 µg szükséges a magzat ideális fejlődéséhez, illetve szoptatás alatt ez tovább emelkedik 290 – 300 µg-ra.
Extrémebb, illetve huzamosabb jód-kiegészítés esetén, vagy amennyiben hiányára gyanakszunk, mindenképpen konzultáljunk kezelőorvosunkkal!
Komplex csomagjaink mind tartalmaznak jódot és emellett további, akár 27-féle hatóanyagot is az egészéged érdekében.
A jód természetes forrásai
Szerencsére megfelelő étrenddel könnyen tehetünk a jódhiány kialakulása ellen. Jódot tartalmaz a konyhasó (találni kifejezetten jódozott konyhasót), amelynek célja kifejezetten a lakosság jódfogyasztásának növelése.
További élelmiszerek, amelyek segítésével javíthatunk a jódbevitelünkön:
- tojás
- tonhal, lazac
- cottage cheese
- kókuszolaj
- jódozott élelmiszerek (találhatunk már ilyen italokat, kenyeret, stb.)
Jód lehetséges mellékhatásai
A túlzott jódbevitel leggyakoribb mellékhatásai az alábbiak lehetnek:
- hányinger, hányás
- hasmenés
- láz
- égő érzés a torokban és szájban
- gyomorfájdalom
Súlyosabb esetben a mérgezés kómához is vezethet.
Ne használj jód-kiegészítőket, ha pajzsmirigy betegséged van. Ebben az esetben mindenképpen konzultálj orvosoddal.
A kisgyermekek és idősebbek hajlamosabbak a jód túladagolásának mellékhatásaira.
Mivel a jód elengedhetetlen tápanyag az emberi szervezet számára, így a HAVITA multivitaminokat mi is ezek fényében állítottuk össze. Mind az 5-féle termékünk tartalmaz jódot, összesen 225 µg egységet, hogy minden nap gondoskodni tudj megfelelő beviteléről!