Biotin és biotin hiány
A biotin egyike a B-vitaminoknak, nevezetesen a B7-vitamin. A B-vitaminok – melyeknek hiányáról itt olvashatsz – felelnek a szervezetben a zsírok és szénhidrátok lebontásáért, energiává alakításáért. Ez az energia szolgál üzemanyagul testünk működéséhez. A biotint nevezik még H-vitaminnak, vagy R-koenzimnek.
A biotin hozzájárul a bőr egészségéhez és segít szabályozni a testünk LDL (rossz) koleszterin és vércukor szintjét. Szükséges még a kreatin előállításához, ami a körmök és haj vitalitásában szerepet játszó protein.
Vízben oldódó vitamin, ez azt jelenti, hogy nem tárolja szervezetünk a zsírszövetekben. A testünk nem képes előállítani ezt a vitamint természetes úton, azonban a beleinkben lévő baktériumok igen.
A biotin hiány tünetei
A biotin hiány nem olyan gyakori, mint az egyéb vitaminok hiánya. Az egészségesen étkező, kiegyensúlyozott diétát folytatók ritkán szembesülnek ezzel a fajta vitaminhiánnyal. Ennek az az oka, hogy számos élelmiszer tartalmaz nagyobb mennyiségű biotint.
Ezek ellenére előfordulhat biotin hiány, ami az alábbi tüneteket eredményezheti:
- Vörös kiütések a bőrön, különösen az arcon
- Száraz, pikkelyes bőr
- Száraz szemek
- Töredezett haj
- Hajhullás
- Fáradékonyság
- Inszomnia, vagy alvási nehézségek
- Étvágyvesztés
- Hányinger
- Depresszió
- Égető, szurkáló érzés a kezekben és lábakban
- Izomfájdalom
- Gyakori gyomorrontás
- Rohamok
- Járási nehézségek
Legáltalánosabb tünetei, amelyek jelenléte esetén gyanakodhatsz, az a haj- és köröm egészségének romlása (elvékonyodás, töredezettség, hullás); hámló, viszkető kiütések és az állandó fáradtságérzet, levertség lehetnek.
Hogyan diagnosztizáljuk?
A biotin hiány tünetei egybevágnak számos más betegség, rendellenesség tüneteivel. A kezelőorvos sok esetben először más, egyéb betegség tüneteként kezdi meg a kezelést, azonban, ha ennek hatására nem múlnak a tünetek, számba kell venni a biotin hiány lehetőségét is.
Amennyiben a kezelőorvos a B7-vitamin alacsony szintjére gyanakszik, egy laborvizsgálat során kielemzett vérkép pontosan kimutathatja a vérben lévő mennyiséget.
Esetenként az alacsony biotin szint más rendellenesség következménye is lehet. Amennyiben a kezelőorvos más betegség jelenlétét sejti az alacsony B7 szint hátterében, további vizsgálatokat rendelhet el az okok feltárására.
Az általános tünetek megjelenése figyelmeztető lehet, de biztosat csak a laborvizsgálat mutathat.
A biotin hiány lehetséges okai
1. Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek meggátolhatják a biotin vérben való felszívódását. Ilyen gyógyszer lehet az antibiotikum és a különféle rohamokat meggátoló szerek. Egyes antibiotikumok ráadásul elpusztítják a jó baktériumokat a bélrendszerben, amelyek a biotin termelését is végzik.
2. Intravénás táplálékbevitel
Az intravénás táplálékbevitelre szoruló pácienseknél kialakulhat B7-vitamin hiány, ezért annak pótlására szorulhatnak egészen addig, amíg ismét képesek lesznek szilárd táplálék elfogyasztására.
3. Emésztőrendszeri rendellenességek
Néhány krónikus emésztőrendszeri rendellenesség megakadályozza a B7-vitamin felszívódását a bevitt táplálékból. Ilyen betegség például a Crohn-betegség is.
4. Hosszú diétázás
A szigorú diéták esetén előfordul, hogy a bevitt táplálék spektruma nem eléggé változatos, így számos vitamin és ásványi anyag nem kerül a szervezetbe. Egy kiegyensúlyozott diéta jótékony hatással bír a szervezet egészségére és segíti a testsúly kontrollálását is.
5. Örökletes betegség
Előfordulhat olyan örökletes betegség, amelynek során a test nem képes újra felhasználni a biotint. Normál körülmények között a test néhány alkalommal újrahasználja a B7-vitamint, mielőtt kiürítené magából azt. Ez a betegség általában korán diagnosztizálásra kerül a súlyos tünetei miatt. Az első jelek a születéstől számított néhány hónapon belül jelentkeznek.
6. Más genetikai rendellenesség
Vannak más genetikai rendellenességek, amelyek szintén biotin hiányt eredményezhetnek, ideértve a holokarboxiláz szintetáz hiányát, a biotin transzport hiányát és a fenilketonuriát.
A holokarboxiláz szintetáz hiány és biotin transzport hiány rendkívül ritka rendellenesség.
A fenilketonuria gyakoribb, az újszülötteket születésükkor tesztelik erre a betegségre, ugyanis, ha nincs időben felismerve és kezelve, súlyos neurológiai szövődményei lehetnek.
A leggyakoribb kiváltó oka a biotin hiánynak a nem kiegyensúlyozott étrendek, vegán életmód vagy az antibiotikumok huzamosabb használata.
Amennyiben elkerülnéd a biotin hiányt, valamint szeretnél egészséges bőrt, ragyogó hajkoronát, és egészséges ízületeket, próbáld ki a HAVITA Collagen Complex kapszulát! A biotin mellett 3 féle kollagén és még számos természetes összetevő felel a ragyogó megjelenésedért, színezék-, és adalékanyag-mentes kivitelben.
A biotin hiány kezelése és megelőzése
A biotin hiány kezelése általában két kategóriába esik, még pedig a táplálékkal és a táplálék-kiegészítőkkel történő pótlás.
A napi biotin adag bevitele nem okoz nehézséget a legtöbb esetben. Egy felnőttnek napi 30 mcg, gyerekeknek napi 5 mcg, várandós nőknek pedig napi 35 mcg az előirányzott mennyiség.
Néhány biotinban gazdag élelmiszer:
- zöldborsó, lenmag
- napraforgómag, napraforgó olaj
- sárgarépa, karfiol, gombák
- főtt tojás, különösen a sárgája
- belsőségek, máj, vese
- tejtermékek
- tengeri élőlények, halak
- teljes kiőrlésű magvak
Az élelmiszer feldolgozás során a tápanyagtartalom csökken, a biotin elvész az ételekből.
A biotin hiány kockázatát növelő rizikófaktorok
A várandós nők különösen ki vannak téve a biotin hiánynak. Számukra elengedhetetlen tápanyag, ugyanis nélküle a magzatnál különféle születési rendellenességek alakulhatnak ki. Szerencsére a várandós nőkön végzett vérvizsgálatok ma már ki tudják mutatni a biotin szintet, így megelőzhető a hiány kialakulása.
Bizonyos gyógyszerek használata is káros hatással lehet a B7-vitamin felszívódására, ezzel növelve a hiány kialakulásának lehetőségét. Az antibiotikumok és bizonyos rohamok megelőzését szolgáló készítmények elpusztíthatják a bélrendszerben található, biotin előállítására képes hasznos baktériumokat. Abban az esetben, ha hosszú ideig kényszerülünk ezen szerek alkalmazására, érdemes beszerezni a biotin pótlására alkalmas készítményeket, mint a HAVITA Health&Beauty szépségvitamint.
Az intravénás táplálásra szoruló betegek ugyancsak nagyobb eséllyel kerülnek biotin hiányos állapotba, számukra fontos a folyamatos utánpótlás ebben az időszakban.
Táplálék-kiegészítők
A biotin bevitelének legegyszerűbb módja a megfelelő napi multivitamin készítmények fogyasztása.
Kiváló megoldás lehet a HAVITA Health&Beauty szépségvitamin, amely a megemelt biotin tartalma mellett rendelkezik minden esszenciális vitaminnal és ásványianyaggal, ami a szervezet számára nélkülözhetetlen. Minden egyes tasak fedezi a teljes napi vitaminszükségletét egy felnőttnek.